Αρχική σελίδα » Γραμματεία » Ολες οι Ανακοινώσεις » Προβολή νέων

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΤΕΙΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

1. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ (e-mail) ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

(πρόσβαση στο e-class κ.ά.)

Για τη δημιουργία ή τη διαχείριση λογαριασμού στο δίκτυο του Πανεπιστημίου Αθηνών και την πρόσβαση στις ψηφιακές υπηρεσίες του Κέντρου Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου θα πρέπει να υποβάλετε το σχετικό αίτημα στην Υπηρεσία Υποστήριξης Χρηστών μέσω των ηλεκτρονικών Υπηρεσιών Διαχείρισης Λογαριασμού του Πανεπιστημίου Αθηνών – Κέντρο Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου (http://webadm.uoa.gr ).

Προσοχή:

Θα πρέπει να συμπληρώσετε τα στοιχεία σας, να σημειώσετε τον κωδικό ενεργοποίησης (pin) που θα δημιουργηθεί, να εκτυπώσετε τη σχετική αίτηση και να τη στείλετε είτε συνημμένα με e-mail στο helpdesk[at]noc.uoa[dot]gr, είτε με fax (210 727 5601) στην Υπηρεσία Υποστήριξης Χρηστών (Helpdesk), επικυρωμένη από την αντίστοιχη Γραμματεία ή την Υπηρεσία στην οποία υπάγεστε.

Μετά την επιβεβαίωση των στοιχείων σας, η αίτησή σας θα εγκριθεί και θα μπορείτε να ενεργοποιήσετε το λογαριασμό σας, μέσω της αντίστοιχης επιλογής των Υπηρεσιών Διαχείρισης Λογαριασμού, εισάγοντας τον κωδικό PIN και τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης. Στο βήμα αυτό θα ενημερωθείτε για τυχόν εκκρεμότητες ή προβλήματα.

2. ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ:

Η απόκτηση ακαδημαϊκής ταυτότητας γίνεται μέσω της Ηλεκτρονικής Υπηρεσίας Απόκτησης Ακαδημαϊκής Ταυτότητας στον παρακάτω σύνδεσμο:

3. ΚΑΡΤΑ ΣΙΤΙΣΗΣ:

Συμπληρώνεται έντυπο αίτησης στη Γραμματεία του Τμήματος η οποία θα σφραγιστεί και στην συνέχεια ο/η ενδιαφερόμενος/νη απευθύνεται στη Πανεπιστημιακή Λέσχη του ΕΚΠΑ, επί της οδού Ιπποκράτους 15. Για τη συμπλήρωση του εντύπου της αίτησης ο/η φοιτητής-τρια πρέπει να προσκομίσει μία (1) φωτογραφία.

Πανεπιστημιακή Λέσχη:

Τηλέφωνο: 210 368 8216

Ηλεκτρ. διεύθυνση  www.lesxi.uoa.gr

4. ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ:

Όλοι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές δικαιούνται πλήρη ιατροφαρμακευτική και νοσοκομειακή περίθαλψη από το Εθνικό Σύστημα Υγείας (Ε.Σ.Υ.) μόνο με χρήση του Α.Μ.Κ.Α. τους.

5. ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ:

Τα δίδακτρα κατατίθενται στο λογαριασμό Έρευνας του Πανεπιστημίου Αθηνών με αριθμό 802002001000227 της Alpha Bank  και ΙΒΑΝ : GR0301408020802002001000227

6. ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΕΛΩΝ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

Για τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία απαλλαγής από την υποχρέωση καταβολής τελών φοίτησης, παρακαλούμε συμβουλευτείτε την ισχύουσα νομοθεσία:

1. ΦΕΚ 3387/10-9-2018
  2. ΦΕΚ 2743/3-9-2019

7. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ:

Για οποιαδήποτε πληροφορία οι ενδιαφερόμενοι απευθύνονται στη Γραμματεία του Τμήματος ως εξής:

-     προσερχόμενοι κατά τις ημέρες και ώρες υποδοχής κοινού (Δευτέρα- Τετάρτη- Παρασκευή 11:00-14:00) και

-     τηλεφωνικά, σε καθημερινή βάση, στο τηλέφωνο 727.4666.

Από τη Γραμματεία του Τμήματος

24-9-2019